CMENTARZ DO ADOPCJI. WOLONTARIUSZE DO DZIEŁA!
Główne Zadania realizowane w ramach projektu to:
1. Organizacja wyjazdu wolontariuszy w celu posprzątania i uporządkowania grobów na cmentarzu znajdującym się w Piłakach Małych. Podczas wyjazdu wolontariusze będą sprzątać i porządkować groby na cmentarzu wojennym. Każdy z wolontariuszy będzie miał swój drobny sprzęt do prac ziemnych (rękawice, łopaty, gracki, motyki, worki na śmieci). Po uporządkowaniu na cmentarzu zostaną zapalone świecie i pozostawione kwiaty. Po pracach porządkowych będzie czas dla wolontariuszy na spotkanie się z miejscową ludnością, pokazaniu im efektów prac i zachęta do dalszych działań na rzecz swojej lokalnej wspólnoty. O zaproszenie miejscowych oraz integrację zadba Koalicjant – Koło Gospodyń Wiejskich w Piłakach.
Podczas tych działań nastąpi prezentacja najnowszych metod dokumentacji obiektów historycznych i zabytkowych – aby zachować pamięć dla przyszłych pokoleń. O to zadba trzeci z koalicjantów 3D Scanners Lab Marta Bura.
Wyjazd to również okazja do głębszego zapoznania się z historią regionu i miejsca. W programie wyjazdu znajdzie się również czas na zwiedzanie muzeów wraz z prelekcją historyczną dotyczącą zwiedzanych miejsc.
1. Opis cmentarza w Piłakach Małych
2. Program wyjazdu – MAZURY
2. Organizacja rocznicy Święta Niepodległości w Gminie Baranów. Impreza ta oprócz waloru edukacyjnego i przypominającego o kolejnej rocznicy ma za zadanie promocję wykonanych działań w ramach realizowanego projektu. To impreza integracyjna dla miejscowej ludności. W trakcie jej trwania zostanie pokazany film o działaniach projektowych. Wolontariusze będą się dzielić swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat podjętych
działań i ich realizacji. Na swoim przykładzie będą wskazywać na wyzwania, jakie stają przed wolontariuszami w trosce o zachowanie niepodległości. Impreza integracyjna zorganizowana przez wolontariuszy przy wsparciu Koła Gospodyń Wiejskich w Golach (koalicjanta projektu) ma za zadanie promować właściwe postawy obywatelskie w obecnych czasach. Kluczowe znaczenie ma osobiste doświadczenie uczestników i bezpośredni przekaz oparty na własnym przykładzie.
1. Zaproszenie na Imprezę – zaproszenie
3. Film
3. Stworzenie podstrony internetowej – która będzie upowszechnieniem projektu i mamy nadzieję inspiracją dla innych do wykonania podobnych działań związanych z ” adopcją” cmentarzy na terenie Polski przez dorosłych i dojrzałych wolontariuszy. Strony, która jako platforma informacyjna, mamy nadzieję, stopniowo będzie zapełniać się informacjami o cmentarzach do adopcji i chętnych wolontariuszach do wzięcia ich pod swoją opiekę.
W celu zgłoszenia cmentarza do adopcji prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie na adres stowarzyszenia e-mailem: [email protected]
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.